vcl

Valorant Challenger League(VCL) 2023 SA Split-2

The second South Asia Split of the Valorant Challengers League 2023 (VCL 2023: SA Split 2) will include some of the top teams and athletes that the region is capable of producing.

The $100,000 USD (INR 81,74,550) total prize pool will be divided among all competitors based on their final standings. The winner will also have the opportunity to compete in the Valorant Challengers Ascension 2023: Pacific.

Here is all the information you need to get started with this elite regional Valorant league, which will run from April 29 to June 11.

Teams :

  • Orangutan
  1. Sabyasachi “Antidote” Bose (IGL)
  2. Akram “Rawfiul” Virani
  3. Rishi “RvK” Vijayakumar
  4. Azis “azys” Nandang
  5. Jm “tesseract” Ignacio
  6. Rajiv “LeVi” Satpute (Sub)
  7. Mathanraj “theDoctorr” Munisparan (Coach)
  • Velocity Gaming
  1. Sagnik “Hellff” Roy
  2. Debanjan “DEATHMAKER” Das
  3. Karan “Excali” Mhaswadkar
  4. Domagoj “Doma” Fancev
  5. Adam “ec1s” Eccles (IGL)
  6. Anuj “Amaterasu” Sharma (Sub)
  7. David “Dav” Miljanić (Coach)
  • Reckoning Esports
  1. Harsh “Harshhh” Arora (IGL)
  2. Saksham “Deadly10” Aurangabadkar
  3. Jit “Tryst” Dutta
  4. Daniil “flabben” Merzlyakov
  5. Aleksandr “hvoya” Eremin
  6. Varun “Mast3r” Menon(Sub)
  7. Evgeny “esavgabiN” Savgabin (Coach)
  • Revenant Esports
  1. Tejas ‘rite2ace’ Sawant (IGL)
  2. Joshua “JoshS” Miles Santos
  3.  Enrico “Ching” Perez
  4. Shailesh “blackhawk” Dalvi
  5. Kasif “Paradox” Sayyed
  6. Sahil “1TaPGoD” Duble (Sub)
  • MLT Esports
  1. Abhay “KnightRider” Mulchandani
  2. Atharv “Rio” Ahire (IGL)
  3. Jay “BADlove” Patil
  4. Venkatesh “Venka” Sharma
  5. Shubham “CortezZ” Chhatre
  6. Saharyar “BadmaN” Shaikh (Sub)
  7. Malav “Rexdreams” Popat (Coach)
  • True Rippers
  1. Saaransh “Whimp” Dang (IGL)
  2. Shravana “Techno ” Sahoo
  3. Chogyal “Kaizen” Bhutia
  4. Philip “Aryu” Vergara
  5. Nereus “d1srupt” Lico
  6. Aditya “Pixelzz” Gulhane(Sub)
  7. Francis “Rabbet” Buñag (Coach)
  • Medal Esports
  1. Rishabh “Ezzy” Gupta
  2. Tanmay “FOX” Verma
  3. Prish “tricky” Valvani
  4. Emmanuel “jEEE” Buenavidez
  5. Oscar “Kakarot” Jr. (IGL)
  6. Sameer “godvexy” Sharma
  7. Daivik “DcRulz” Chauhan 
  8. Vikrant “Hacker” Pujari
  • God’s Reign
  1. Vibhor “Vibhor” Vaid (IGL)
  2. Simar “psy” Sethi
  3. Aman “Hoax” Yadav
  4. Nick “tixx” Quinn
  5. Kale “autumn” Dunne
  6. Garvit “Ember” Nehra(Sub)
  7. Abhishek “GodSpeed” Bajaj(Coach)
  • Aster Army
  1. Hrishikesh “DominiK” Khedkar
  2. Soumyadeep “DOXZ3R” Dey
  3. Ngô “Kishi” Huy
  4. Agneya “Marzil” Kaushik (IGL)
  5. Lee “Wink” Zhen Yong
  6. Pranav “Kohliii” Kohli (Sub)
  7. Sami “SSSami” Ar Rahman (Sub)
  8. Lakshay “Vandelek” Singh (Coach)
  • Godlike Esports
  1. Tejas “Rexy” Kotian
  2. Norbu “Karam1L” Tsering
  3. Shakir “hikkA” Razak
  4. Franz “Astro” del Rosario
  5. Jude Patrick “Zey” Gunhuran
  6. Jayesh “Kibo” Negi

Schedule and Results

VCL 2023: South Asia Split 2 is scheduled to take place from 29th April to 11th June. The league has been split into two parts, Group Stage and Playoffs.

  • Group Stage: 29th April to 21st May
  • Playoffs: 1st to 11th June

League Stage

Group A :

PositionTeamMatchesWin-LossMaps (W-L)Rounds (W-L)Round Difference
1Orangutan33-06-078-3246
2Revenant Esports11-02-140-373
3Velocity Gaming21-12-235-41-6
4Reckoning Esports10-10-214-26-12
5MLT Esports30-31-661-92-31

Group B :

PositionTeamMatchesWin-LossMaps (W-L)Rounds (W-L)Round Difference
1True Rippers Esports11-02-027-216
2Aster Army11-02-129-281
3Gods Reign32-15-391-6922
4GodLike Esports10-11-226-37-11
5Medal Esports20-20-435-53-18

GROUP MATCHES :

MatchDateTime (IST)GroupMap 1Map 2Map 3Winner
MDL vs TR29 Apr20:00BAscent | 9-13Lotus | 12-14Haven | –True Rippers Esports | 2-0
MLT vs RNT30 Apr20:00ASplit|16-14Bind|10-13Fracture|11-13Revenant Esports | 2-1
Gods vs GodL1 May19:00AHaven|13-6Ascent|11-13Fracture| 13-7God’s Reign | 2-1
RGE vs OG3 May19:00BHaven | 8-13Fracture | 6-13Pearl | –Orangutan | 2-0
OG vs MLT4 May19:00ASplit | 13-7Ascent | 13-2Fracture | –Orangutan | 2-0
AA vs Gods5 May19:00BSplit | 3-13Peral | 13-7Haven | 13-8Aster Army | 2-1
OG vs VLT6 May20:00AHaven | 13-2Ascent | 13-7Bind | –Orangutan | 2-0
Gods vs MDL7 May20:00BHaven | 13-8Pearl | 13-6Lotus | –God’s Reign | 2-0
MLT vs VLT8 May19:00APearl | 5-13Split | 10-13Ascent | –Velocity Gaming | 2-0
GodL vs MDL10 May19:00B
TR vs Gods11 May19:00A
RNT vs OG12 May19:00B
VLT vs RNT13 May20:00A
RGE vs MLT14 May20:00B
TR vs AA15 May20:00A
VLT vs RGE17 May19:00B
MDL vs AA18 May19:00A
GodL vs TR19 May19:00B
AA vs GodL20 May20:00A
RNT vs RGE21 May19:00B

Playoffs

MatchDateTime (IST)StageMap 1Map 2Map 3Winner
TBD2 Jun19:00UB QF – 1
TBD3 Jun20:00UB QF – 2
TBD4 Jun20:00UB SF – 1
TBD5 Jun19:00UB SF – 2
TBD6 Jun19:00LB QF – 1
TBD7 Jun19:00LB QF – 2
TBD8 Jun19:00LB SF
TBD9 Jun19:00UB Final
TBD10 Jun20:00LB Final

Grand Finals

MatchDateTime (IST)Map 1Map 2Map 3Map 4Map 5Winner
TBD11 Jun20:00

Prize Pool

The total prize pool of $100,000 USD will be split between all the ten competing teams but only the winner will be moving ahead to the Pacific Ascension, where it will take on the best teams from across the APAC (Asia Pacific) region.

PositionStatusPrize Money (USD)Team(s)
1Pacific AscensionTBDTBD
2TBDTBD
3TBDTBD
4TBDTBD
5TBDTBD
6TBDTBD
7TBDTBD
8TBDTBD
9TBDTBD
10TBDTBD

Livestream

This tournament shall be broadcasted live by NODWIN Gaming in English across four streaming platforms – Twitch, YouTube, Facebook, and Loco.

TOP 5 PICKS FOR ASCENT

Start a Conversation